حجت الاسلام دکتر محمدجواد زارعان

دکترای علوم تربیتی (تعلیم وتربیت ارزش‌ها)

مک‌گیل کانادا

زندگينامه:

اینجانب محمد جواد زارعان فرزند محمد در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۳۹ در شهرضای اصفهان در خانواده ای روحانی متولد شدم. پدرم روحانی و واعظ شهر بود. ارتباط صمیمی ایشان با من و نحوه مطلوب برخورد ایشان در زندگی خانوادگی در تصمیمات بعدی زندگی من بویزه در انتخاب مسیر طلبگی، بدون اینکه اصرار مستقیمی از سوی ایشان باشد تاثیر بسزایی داشت. در سال ١٣٥٣، به رغم مخالفت برخی از نزدیکان به میل خود و البته با خشنودی پدر و مادرم و در فضای حاکم قبل از انقلاب به جلگه طلبگی وارد شدم و و از محضر اساتید معزز آن دیار مرحوم میرزا نصر الله زارعان (تفسیر قرآن) حاج آقا محمد زارعان (ادبیات عرب) مرحوم سیف الله امامی ادبیات عرب، آیت الله ناصری (باب حادی عشر) فراگرفتم. در ۱۳۵۵ پس از ورود به حوزه علمیه قم، در مدرسه حقانی به تحصیل ادبیات عرب و مقدمات بر اساس متون جدید مشغول شدم و از محضر اساتید معظم: آیت الله شهید قدوسی (اخلاق)، آیت الله خزعلی (تفسیر)، آیت الله جنتی (اصول مقدماتی) آیت الله حائری شیرازی و آقایان مدرس زاده (اصول مقدماتی) بهره‌مند شدم. در خلال سال های ۱۳۵۷ - ۱۳۶۲ دروس سطح را نزد اساتید معظم بحرینی (لمعه)، كافى يزدى (لمعه)، اعتمادی (رسائل) پایانی (مکاسب و کفایه) به اتمام رساندم و از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۸ در درس  خارج فقه و اصول اساتید بزرگواری همچون آیت الله مظاهری، وحید خراسانی و تبریزی، سید محمد هاشمی و سید کاظم حائری استفاده کردم. همزمان با دروس حوزوی به تحصیل و پژوهش در مؤسسه «در راه حق» پرداختم و دروس معارف قرآن، فلسفه ، منطق (برهان شفا)، فلسفه اخلاق، اخلاق اسلامی و آشنائی با کلیات علوم انسانی (در شاخه‌های روان شناسی، جامعه شناسی، حقوق، علوم تربیتی، اقتصاد)، روش تحقیق، ریاضیات، زبان انگلیسی را نزد اساتید علوم اسلامی آیت الله مصباح یزدی ره، آیت الله مظاهری، آقایان سید محمد غروی، غلامرضا فیاضی، محمود رجبی، محمدی عراقی و مصباحی مقدم فرا گرفتم.

در سال ۱۳۷۰ برای ادامه تحصیل از سوی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) به دانشگاه McGill واقع در شهر مونتریال کانادا اعزام شدم ابتدا در مؤسسه مطالعات اسلامی (Islamic Studies Institute)، در سال ۱۹۹۴ موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد با درجه عالی شدم و سپس جهت کسب مدرک دکترا به دانشکده تعلیم و تربیت دپارتمان فرهنگ و ارزش (Dep. of Culture and Values in Education) منتقل شدم که در آنجا نیز به لطف الهی موفق شدم مدرک مربوط را در سال ۱۹۹۹ با درجه عالی کسب نمایم و خدای را سپاس که بر اساس تشخیص اساتید داور نام اینجانب در هر دو مقطع در لیست افتخاری ریاست دانشگاه Dean's honor list) ثبت گردید.

در اواخر سال ۱۳۷۷ به کشور عزیز اسلامیمان بازگشتم و از ابتدای سال ۱۳۷۸ تا کنون در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، جامعة المصطفی العالمیه و دیگر مؤسسات حوزوی و دانشگاه‌ی  به تدریس، پژوهش، راهنمایی مشاوره و داوری پایان نامه‌ها مشغلولم.  در سال 1391 با راه‌اندازی مؤسسه آموزش عالی اخلاق و تربیت در شهر مقدس قم به تربیت طلاب در رشته‌های اخلاق، تعلیم و تربیت و روانشناسی اقدام نمودم.

 

نام اثر

موضوع

 
 

روان‌شناسی رشد با نگرش به منابع اسلامی

روانشناسی

 

فلسفه روان‌شناسی و نقد

روانشناسی

 

آشنایی با دانش علوم تربیتی

علوم تربیتی

 

اصول و بایسته‌های اصلاحات در آموزش و پرورش

تعلیم وتربیت

 

تربیت دینی تربیت لیبرال

تعلیم وتربیت دینی

 

جایگاه تربیت دینی در آموزش و پرورش

تعلیم وتربیت دینی

 

نشانی پست الکترونیک: mjzarean@gmail.com

 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید